Honor 9X
8.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.59 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Honor 9X is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.59 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Honor 9X at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 77.2 x 8.8 mm (6.42 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB |
| Internal | 64GB/4GB RAM, 64GB //6GB RAM, 128GB /6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", PDAF 2 MP, f/2.4, (depth sensor) |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes, Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Magic Night Black, Charm Sea Blue, Charm Red |
| Models | HLK-AL00, HLK-TL00 |
| Price | 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 9X released?
The Honor 9X was announced 2019, July.
What is the Honor 9X's display size?
The Honor 9X has a 6.59 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 9X have?
The Honor 9X is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Honor 9X have?
The Honor 9X is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Honor 9X have?
The Honor 9X features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Honor 9X battery capacity?
The Honor 9X has a 4000 mAh battery.
Does the Honor 9X support 5G?
No, the Honor 9X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 9X run?
The Honor 9X runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 9X?
AppsApk's editorial team rates the Honor 9X at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN