Honor 10
7.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.84 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Honor 10 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.84 inches display, 4 GB RAM, up to 4GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Honor 10 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 149.6 x 71.2 x 7.7 mm (5.89 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64 GB 4GB RAM, 128 GB 6GB RAM, 128 GB 8GB RAM (GT) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS) |
| Dual | 16 MP, f/1.8, PDAF 24 MP B/W, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic 32-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (50% in 24 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Phantom Blue, Phantom Green, Midnight Black, Glacier Grey, Lily White (GT version only) |
| Models | COL-AL10, COL-L29, COL-L19 |
| Price | 312 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 10 released?
The Honor 10 was announced 2018, May.
What is the Honor 10's display size?
The Honor 10 has a 5.84 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 10 have?
The Honor 10 is available with 4 GB or 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Honor 10 have?
The Honor 10 is available with 4GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Honor 10 have?
The Honor 10 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Honor 10 battery capacity?
The Honor 10 has a 3400 mAh battery.
Does the Honor 10 support 5G?
No, the Honor 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 10 run?
The Honor 10 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 10?
AppsApk's editorial team rates the Honor 10 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.