| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/75 Mbps |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
| Dimensions | 153.9 x 75.9 x 7.9 mm (6.06 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super LCD5 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Single | 12 MP, f/1.7, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 5-axis OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, HDR, 24-bit/192kHz stereo sound rec. |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE (5.0 after SW update) |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connecto |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Colors | Amazing Silver, Sapphire Blue, Brilliant Black, Ice White, Solar Red |
| Models | U11, HTV33, 2PZC100, 2PZC5 |
| Price | 334 USD |