HTC 7 Surround
2.4/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.8 inches · 480×800
- CameraLED flash
- Memory16 GB
- BatteryBlack
- OSMicrosoft Windows Phone 7
Sponsored
The HTC 7 Surround is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.8 inches display, up to 16GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, and a 5 MP main camera. AppsApk rates the HTC 7 Surround at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119.7 x 61.5 x 13 mm (4.71 x 2.42 x 0.51 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 448MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
| Dual | LED flash |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
FEATURES | |
| Sensors | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
BATTERY | |
| Charging | 99 USD |
| Battery Type | Black |
● Questions about this phone
When was the HTC 7 Surround released?
The HTC 7 Surround was announced 2010, October. Released 2010, November.
What is the HTC 7 Surround's display size?
The HTC 7 Surround has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC 7 Surround have?
The HTC 7 Surround is available with 16GB of internal storage.
Does the HTC 7 Surround support 5G?
No, the HTC 7 Surround does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC 7 Surround run?
The HTC 7 Surround runs Microsoft Windows Phone 7.
What is AppsApk's rating for the HTC 7 Surround?
AppsApk's editorial team rates the HTC 7 Surround at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.