HTC Touch Pro
2.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 480×640
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1340 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The HTC Touch Pro is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1340 mAh battery. AppsApk rates the HTC Touch Pro at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - HTC Fuze |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, June. Released 2008, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 51 x 18.1 mm (4.02 x 2.01 x 0.71 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 288MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Touch Pro released?
The HTC Touch Pro was announced 2008, June. Released 2008, August.
What is the HTC Touch Pro's display size?
The HTC Touch Pro has a 2.8 inches display with 480 x 640 pixels resolution.
What camera does the HTC Touch Pro have?
The HTC Touch Pro features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC Touch Pro battery capacity?
The HTC Touch Pro has a 1340 mAh battery.
Does the HTC Touch Pro support 5G?
No, the HTC Touch Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Touch Pro run?
The HTC Touch Pro runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC Touch Pro?
AppsApk's editorial team rates the HTC Touch Pro at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.