HTC One SC
4.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One SC is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One SC at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 8.9 mm (5.04 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Orange |
| Price | 243 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One SC released?
The HTC One SC was announced 2012, August. Released 2012, Q4.
What is the HTC One SC's display size?
The HTC One SC has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One SC have?
The HTC One SC comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One SC have?
The HTC One SC is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One SC have?
The HTC One SC features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC One SC battery capacity?
The HTC One SC has a 1800 mAh battery.
Does the HTC One SC support 5G?
No, the HTC One SC does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC One SC run?
The HTC One SC runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC One SC?
AppsApk's editorial team rates the HTC One SC at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.