| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - PE-TL10 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - PE-UL00 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / TD-SCDMA - PE-TL10 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 41(2500) - PE-UL00 , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - PE-TL10 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
| Dimensions | 150.5 x 75.7 x 7.5 mm (5.93 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) , Micro-SIM - PE-TL10 |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow); EMUI 3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 925 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB (3G model); 16/32GB (LTE model), 3GB RAM |
| Single |
8 MP, f/2.0, AF 2 MP, depth sensor |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes DTS audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| NFC | Yes (LTE model) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3600 mAh battery |
| Colors | Black, White / Gold (LTE model) |
| Models | PE-TL10 |
| Price | 354 USD |