Honor 8X
8.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.5 inches · 1080×2340
- Camera20 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Honor 8X is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3750 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Honor 8X at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 160.4 x 76.6 x 7.8 mm (6.31 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 103.2 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~397 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.0 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30/60fps, 480fps, stereo sound rec. |
| Dual | 20 MP, f/1.8, 27 mm (wide), PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26 mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (JSN-L21 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red, Pink |
| Models | JSN-L22, JSN-L42, JSN-L11, JSN-L21, JSN-L21, JSN-L23, JSN-AL00, JSN-TL00, JSN-AL00a |
| Price | 245 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 8X released?
The Honor 8X was announced 2018, September.
What is the Honor 8X's display size?
The Honor 8X has a 6.5 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 8X have?
The Honor 8X is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Honor 8X have?
The Honor 8X is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Honor 8X have?
The Honor 8X features a 20 MP main camera. Specifications: 20 MP.
What is the Honor 8X battery capacity?
The Honor 8X has a 3750 mAh battery.
Does the Honor 8X support 5G?
No, the Honor 8X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 8X run?
The Honor 8X runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Honor 8X?
AppsApk's editorial team rates the Honor 8X at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.