Honor 3X G750
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Honor 3X G750 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Honor 3X G750 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 77.4 x 8.9 mm (5.89 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); EMUI 2 |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | G750-U10 |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 3X G750 released?
The Honor 3X G750 was announced 2013, December. Released 2013, December.
What is the Honor 3X G750's display size?
The Honor 3X G750 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 3X G750 have?
The Honor 3X G750 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 3X G750 have?
The Honor 3X G750 is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Honor 3X G750 have?
The Honor 3X G750 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 3X G750 battery capacity?
The Honor 3X G750 has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 3X G750 support 5G?
No, the Honor 3X G750 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor 3X G750 run?
The Honor 3X G750 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Honor 3X G750?
AppsApk's editorial team rates the Honor 3X G750 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.