Honor 3X Pro
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Honor 3X Pro is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Honor 3X Pro at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 77.4 x 8.9 mm (5.89 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 3X Pro released?
The Honor 3X Pro was announced 2014, May. Released 2014, June.
What is the Honor 3X Pro's display size?
The Honor 3X Pro has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 3X Pro have?
The Honor 3X Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 3X Pro have?
The Honor 3X Pro is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 3X Pro have?
The Honor 3X Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 3X Pro battery capacity?
The Honor 3X Pro has a 3000 mAh battery.
Does the Honor 3X Pro support 5G?
No, the Honor 3X Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor 3X Pro run?
The Honor 3X Pro runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Honor 3X Pro?
AppsApk's editorial team rates the Honor 3X Pro at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.