| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, December. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 149.5 x 77.4 x 8.9 mm (5.89 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); EMUI 2 |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | 4.0, A2DP |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | G750-U10 |
| Price | 276 USD |