Honor 6 Plus
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Honor 6 Plus is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) chipset, a 8 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Honor 6 Plus at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - PE-TL10 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - PE-UL00 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / TD-SCDMA - PE-TL10 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 41(2500) - PE-UL00 , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - PE-TL10 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 150.5 x 75.7 x 7.5 mm (5.93 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) , Micro-SIM - PE-TL10 |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow); EMUI 3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 925 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB (3G model); 16/32GB (LTE model), 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (LTE model) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White / Gold (LTE model) |
| Models | PE-TL10 |
| Price | 354 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 6 Plus released?
The Honor 6 Plus was announced 2014, December.
What is the Honor 6 Plus's display size?
The Honor 6 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 6 Plus have?
The Honor 6 Plus comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Honor 6 Plus have?
The Honor 6 Plus is available with 16GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Honor 6 Plus have?
The Honor 6 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor 6 Plus battery capacity?
The Honor 6 Plus has a 3600 mAh battery.
Does the Honor 6 Plus support 5G?
No, the Honor 6 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 6 Plus run?
The Honor 6 Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Honor 6 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Honor 6 Plus at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.