Honor Bee
4.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1730 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Honor Bee is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 1730 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Honor Bee at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 134.3 x 66.7 x 10 mm (5.29 x 2.63 x 0.39 in) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI Lite 3 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y541-U02 |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor Bee released?
The Honor Bee was announced 2015, May.
What is the Honor Bee's display size?
The Honor Bee has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Honor Bee have?
The Honor Bee comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Honor Bee have?
The Honor Bee is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Honor Bee have?
The Honor Bee features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Honor Bee battery capacity?
The Honor Bee has a 1730 mAh battery.
Does the Honor Bee support 5G?
No, the Honor Bee does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Honor Bee run?
The Honor Bee runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Honor Bee?
AppsApk's editorial team rates the Honor Bee at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.