Honor V30
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.57 inches · 1080×2400
- Camera40 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Honor V30 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.57 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Honor V30 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 41(2500), 77(3700), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 162.7 x 75.8 x 8.9 mm (6.41 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.57 inches, 104.7 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; Magic UI 3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide), no AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, (gyro-EIS) |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide)" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W (70% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Blue, Galaxy Black, Icelandic frost, Sunrise Orange |
| Models | OXF-AN00 |
| Price | $ 468.64"; |
● Questions about this phone
When was the Honor V30 released?
The Honor V30 was announced 2019, November.
What is the Honor V30's display size?
The Honor V30 has a 6.57 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Honor V30 have?
The Honor V30 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Honor V30 have?
The Honor V30 is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Honor V30 have?
The Honor V30 features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Honor V30 battery capacity?
The Honor V30 has a 4200 mAh battery.
Does the Honor V30 support 5G?
Yes, the Honor V30 supports 5G networks.
What operating system does the Honor V30 run?
The Honor V30 runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Honor V30?
AppsApk's editorial team rates the Honor V30 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN