| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 900 / 2100 - Germany |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
| Dimensions | 146.4 x 70.6 x 9.6 mm (5.76 x 2.78 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
| OS | Android 5 (Lollipop); Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Dual |
13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF 2 MP, depth sensor |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2840 mAh battery |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold |
| Models | One M8s |
| Price | 363 USD |