HTC Google Nexus One
2.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC Google Nexus One is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.7 inches display, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC Google Nexus One at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1700 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - for AT&T, Rogers Wireless |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, January. Released 2010, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119 x 59.8 x 11.5 mm (4.69 x 2.35 x 0.45 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~54.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 512MB RAM, 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Factory locked by default, can be enabled |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Brown (teflon coating) |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Google Nexus One released?
The HTC Google Nexus One was announced 2010, January. Released 2010, January.
What is the HTC Google Nexus One's display size?
The HTC Google Nexus One has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the HTC Google Nexus One have?
The HTC Google Nexus One features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Google Nexus One battery capacity?
The HTC Google Nexus One has a 1400 mAh battery.
Does the HTC Google Nexus One support 5G?
No, the HTC Google Nexus One does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Google Nexus One run?
The HTC Google Nexus One runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3.6 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Google Nexus One?
AppsApk's editorial team rates the HTC Google Nexus One at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN