HTC Legend
2.7/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC Legend is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.2 inches display, a 600 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC Legend at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 - American version |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 112 x 56.3 x 11.5 mm (4.41 x 2.22 x 0.45 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 384MB RAM, 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Black |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Legend released?
The HTC Legend was announced 2010, February. Released 2010, March.
What is the HTC Legend's display size?
The HTC Legend has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Legend have?
The HTC Legend features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Legend battery capacity?
The HTC Legend has a 1300 mAh battery.
Does the HTC Legend support 5G?
No, the HTC Legend does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Legend run?
The HTC Legend runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair)).
What is AppsApk's rating for the HTC Legend?
AppsApk's editorial team rates the HTC Legend at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.