HTC DROID DNA
3.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2020 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC DROID DNA is a smartphone announced 2012. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 2020 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC DROID DNA at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 13(700) - Verizon |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 70.5 x 9.7 mm (5.55 x 2.78 x 0.38 in) |
| Weight | 141.7 g (4.97 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.2 (Jelly Bean); Sense UI 4+ |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB (11GB user available), 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | HTC6435LVW 4G |
| Price | 309 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC DROID DNA released?
The HTC DROID DNA was announced 2012, November. Released 2012, November.
What is the HTC DROID DNA's display size?
The HTC DROID DNA has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC DROID DNA have?
The HTC DROID DNA comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC DROID DNA have?
The HTC DROID DNA is available with 16GB / 11GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC DROID DNA have?
The HTC DROID DNA features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC DROID DNA battery capacity?
The HTC DROID DNA has a 2020 mAh battery.
Does the HTC DROID DNA support 5G?
No, the HTC DROID DNA does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC DROID DNA run?
The HTC DROID DNA runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC DROID DNA?
AppsApk's editorial team rates the HTC DROID DNA at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN