| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.2 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
| Colors | White Birch, Purple Fire, Blue Lagoon |
| Models | Desire 626GPLUS dual, Desire_626GPLUS_dual |
| Price | 275 USD |