HTC Windows Phone 8X
3.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The HTC Windows Phone 8X is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, and a 1800 mAh battery. AppsApk rates the HTC Windows Phone 8X at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps (LTE for AT&T version) |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132.4 x 66.2 x 10.1 mm (5.21 x 2.61 x 0.40 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 3.1, A2DP, EDR/ 4.0, LE after Amber update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | California Blue, Graphite Black, Flame Red, Limelight Yellow |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Windows Phone 8X released?
The HTC Windows Phone 8X was announced 2012, September. Released 2012, November.
What is the HTC Windows Phone 8X's display size?
The HTC Windows Phone 8X has a 4.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Windows Phone 8X have?
The HTC Windows Phone 8X comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Windows Phone 8X have?
The HTC Windows Phone 8X is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Windows Phone 8X have?
The HTC Windows Phone 8X features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Windows Phone 8X battery capacity?
The HTC Windows Phone 8X has a 1800 mAh battery.
Does the HTC Windows Phone 8X support 5G?
No, the HTC Windows Phone 8X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Windows Phone 8X run?
The HTC Windows Phone 8X runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the HTC Windows Phone 8X?
AppsApk's editorial team rates the HTC Windows Phone 8X at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN