HTC One X+
3.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC One X+ is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.7 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC One X+ at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - for AT&T |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps - Global version HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps - AT&T version |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.4 x 69.9 x 8.9 mm (5.29 x 2.75 x 0.35 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.1 (Jelly Bean); Sense UI 4 |
| Chipset | NVIDIA Tegra 3 AP37 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz |
| GPU | ULP GeForce 2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@28ps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Stealth Black, Polar White |
| Price | 243 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One X+ released?
The HTC One X+ was announced 2012, October. Released 2012, November.
What is the HTC One X+'s display size?
The HTC One X+ has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One X+ have?
The HTC One X+ comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One X+ have?
The HTC One X+ is available with 32GB / 1GB / 64GB of internal storage.
What camera does the HTC One X+ have?
The HTC One X+ features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC One X+ battery capacity?
The HTC One X+ has a 2100 mAh battery.
Does the HTC One X+ support 5G?
No, the HTC One X+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One X+ run?
The HTC One X+ runs Android 4.1 (full: Android 4.1.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC One X+?
AppsApk's editorial team rates the HTC One X+ at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN