| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2015, March |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.2 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6752, Qualcomm Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU |
Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5352 |
| GPU |
Mali-T760MP2 Adreno 306 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 626 dual sim, D626q, Desire 626, D626ph, D626x, D626w |
| Price | 198 USD |