| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - for India, Hong Kong ,HSDPA 850 / 900 / 2100 - SEA ,TD-SCDMA - Hong Kong |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) - SEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 41(2500) - India ,LTE band 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Hong Kong |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, June. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 146.4 x 70.7 x 9.9 mm (5.76 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Colors | White, red, black |
| Models | M8Sw |
| Price | 464 USD |