HTC Tattoo
2.4/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1100 mAh
- OSAndroid 1.6
Sponsored
The HTC Tattoo is a smartphone announced 2009. Key specs include a 2.8 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1100 mAh battery, and runs Android 1.6. AppsApk rates the HTC Tattoo at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, September. Released 2009, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 106 x 55.2 x 14 mm (4.17 x 2.17 x 0.55 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 1.6 (Donut); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | CIF@15fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Brown, White, Graphite, Black, Violet |
| Price | 66 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Tattoo released?
The HTC Tattoo was announced 2009, September. Released 2009, September.
What is the HTC Tattoo's display size?
The HTC Tattoo has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC Tattoo have?
The HTC Tattoo features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC Tattoo battery capacity?
The HTC Tattoo has a 1100 mAh battery.
Does the HTC Tattoo support 5G?
No, the HTC Tattoo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Tattoo run?
The HTC Tattoo runs Android 1.6 (full: Android 1.6 (Donut)).
What is AppsApk's rating for the HTC Tattoo?
AppsApk's editorial team rates the HTC Tattoo at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.