| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - North America , HSDPA 900 / 2100 - EU |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
| Dimensions | 132 x 67.8 x 10.5 mm (5.20 x 2.67 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB (NA), 8GB 1GB RAM (EU) |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio (EU model only) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Colors | Meridian Gray, White |
| Price | 88 USD |