HTC Desire 210 dual sim
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The HTC Desire 210 dual sim is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the HTC Desire 210 dual sim at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 125.7 x 65 x 10.5 mm (4.95 x 2.56 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM & Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, white, red |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 210 dual sim released?
The HTC Desire 210 dual sim was announced 2014, April.
What is the HTC Desire 210 dual sim's display size?
The HTC Desire 210 dual sim has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire 210 dual sim have?
The HTC Desire 210 dual sim is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 210 dual sim have?
The HTC Desire 210 dual sim features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire 210 dual sim battery capacity?
The HTC Desire 210 dual sim has a 1300 mAh battery.
Does the HTC Desire 210 dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 210 dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 210 dual sim run?
The HTC Desire 210 dual sim runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 210 dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 210 dual sim at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.