HTC Windows Phone 8S
3.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The HTC Windows Phone 8S is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, and a 1700 mAh battery. AppsApk rates the HTC Windows Phone 8S at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
2.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120.5 x 63 x 10.3 mm (4.74 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to WP8 GDR3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.1, A2DP, EDR/ 4.0, LE after Amber update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Domino, Fiesta Red, Atlantic Blue, High-Rise Gray |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Windows Phone 8S released?
The HTC Windows Phone 8S was announced 2012, September. Released 2012, November.
What is the HTC Windows Phone 8S's display size?
The HTC Windows Phone 8S has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Windows Phone 8S have?
The HTC Windows Phone 8S is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Windows Phone 8S have?
The HTC Windows Phone 8S features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Windows Phone 8S battery capacity?
The HTC Windows Phone 8S has a 1700 mAh battery.
Does the HTC Windows Phone 8S support 5G?
No, the HTC Windows Phone 8S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Windows Phone 8S run?
The HTC Windows Phone 8S runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the HTC Windows Phone 8S?
AppsApk's editorial team rates the HTC Windows Phone 8S at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.