HTC Wildfire X
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 9
Sponsored
The HTC Wildfire X is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 9. AppsApk rates the HTC Wildfire X at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 74.9 x 8 mm (6.17 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, (wide), 1.25µm, PDAF 8 MP, (telephoto), 2x optical zoom 5 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sapphire Blue |
| Price | 167 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Wildfire X released?
The HTC Wildfire X was announced 2019, August.
What is the HTC Wildfire X's display size?
The HTC Wildfire X has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Wildfire X have?
The HTC Wildfire X is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the HTC Wildfire X have?
The HTC Wildfire X is available with 32GB / 3GB / 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Wildfire X have?
The HTC Wildfire X features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the HTC Wildfire X battery capacity?
The HTC Wildfire X has a 3300 mAh battery.
Does the HTC Wildfire X support 5G?
No, the HTC Wildfire X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Wildfire X run?
The HTC Wildfire X runs Android 9 (full: Android 9 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the HTC Wildfire X?
AppsApk's editorial team rates the HTC Wildfire X at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.