| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia ,HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - AT&T , HSDPA 850 / 900 / 2100 - EMEA TD-SCDMA - Asia |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Asia , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700), 29(700) - AT&T , LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA |
| Speed | HSPA 42.2/21.1(AT&T)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Dimensions | 151.7 x 73.8 x 8.5 mm (5.97 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 22mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2400 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Colors | Blue, Red, White |
| Models | Desire EYE, M910x, Desire_EYE |
| Price | 418 USD |