HTC One V
2.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One V is a smartphone announced 2012. Key specs include a 3.7 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One V at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120.3 x 59.7 x 9.2 mm (4.74 x 2.35 x 0.36 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~54.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Brown |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One V released?
The HTC One V was announced 2012, February. Released 2012, April.
What is the HTC One V's display size?
The HTC One V has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC One V have?
The HTC One V is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One V have?
The HTC One V features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC One V battery capacity?
The HTC One V has a 1500 mAh battery.
Does the HTC One V support 5G?
No, the HTC One V does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC One V run?
The HTC One V runs Android 4.0 (full: Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC One V?
AppsApk's editorial team rates the HTC One V at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN