HTC Droid Incredible
2.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2010Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory8 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC Droid Incredible is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.7 inches display, up to 8GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC Droid Incredible at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, April. Released 2010, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117.5 x 58.5 x 11.9 mm (4.63 x 2.30 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm QSD8650 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB |
MAIN CAMERA | |
| Features | 8 MP, AF |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Droid Incredible released?
The HTC Droid Incredible was announced 2010, April. Released 2010, April.
What is the HTC Droid Incredible's display size?
The HTC Droid Incredible has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Droid Incredible have?
The HTC Droid Incredible is available with 8GB of internal storage.
What camera does the HTC Droid Incredible have?
The HTC Droid Incredible features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Droid Incredible battery capacity?
The HTC Droid Incredible has a 1300 mAh battery.
Does the HTC Droid Incredible support 5G?
No, the HTC Droid Incredible does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC Droid Incredible run?
The HTC Droid Incredible runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair)).
What is AppsApk's rating for the HTC Droid Incredible?
AppsApk's editorial team rates the HTC Droid Incredible at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN