HTC Desire 816 dual sim
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 816 dual sim is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 816 dual sim at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 78.7 x 7.9 mm (6.17 x 3.10 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 816 dual sim, Desire_816_dual_sim |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 816 dual sim released?
The HTC Desire 816 dual sim was announced 2014, May.
What is the HTC Desire 816 dual sim's display size?
The HTC Desire 816 dual sim has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 816 dual sim have?
The HTC Desire 816 dual sim comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 816 dual sim have?
The HTC Desire 816 dual sim is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 816 dual sim have?
The HTC Desire 816 dual sim features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 816 dual sim battery capacity?
The HTC Desire 816 dual sim has a 2600 mAh battery.
Does the HTC Desire 816 dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 816 dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 816 dual sim run?
The HTC Desire 816 dual sim runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 816 dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 816 dual sim at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.