| Technology | GSM / CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
| Dimensions | 143.8 x 70.4 x 9.4 mm (5.66 x 2.77 x 0.37 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI 5.5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes BoomSound dual front stereo speakers Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | TBC |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2040 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 264 USD |