HTC Desire S
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB
- Battery1450 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Desire S is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.7 inches display, up to 1GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1450 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Desire S at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115 x 59.8 x 11.6 mm (4.53 x 2.35 x 0.46 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1.1GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire S released?
The HTC Desire S was announced 2011, February. Released 2011, March.
What is the HTC Desire S's display size?
The HTC Desire S has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire S have?
The HTC Desire S is available with 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire S have?
The HTC Desire S features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire S battery capacity?
The HTC Desire S has a 1450 mAh battery.
Does the HTC Desire S support 5G?
No, the HTC Desire S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire S run?
The HTC Desire S runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire S?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire S at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.