HTC Desire 601 dual sim
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The HTC Desire 601 dual sim is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the HTC Desire 601 dual sim at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.5 x 66.7 x 9.9 mm (5.30 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, 1/4", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, White |
| Price | 298 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 601 dual sim released?
The HTC Desire 601 dual sim was announced 2013, November. Released 2013, December.
What is the HTC Desire 601 dual sim's display size?
The HTC Desire 601 dual sim has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 601 dual sim have?
The HTC Desire 601 dual sim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 601 dual sim have?
The HTC Desire 601 dual sim is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 601 dual sim have?
The HTC Desire 601 dual sim features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire 601 dual sim battery capacity?
The HTC Desire 601 dual sim has a 2100 mAh battery.
Does the HTC Desire 601 dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 601 dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 601 dual sim run?
The HTC Desire 601 dual sim runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 601 dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 601 dual sim at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.