HTC One X AT&T
2.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One X AT&T is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One X AT&T at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.8 x 69.9 x 8.9 mm (5.31 x 2.75 x 0.35 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super IPS LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White |
| Price | 209 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One X AT&T released?
The HTC One X AT&T was announced 2012, February. Released 2012, May.
What is the HTC One X AT&T's display size?
The HTC One X AT&T has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One X AT&T have?
The HTC One X AT&T comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One X AT&T have?
The HTC One X AT&T is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One X AT&T have?
The HTC One X AT&T features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC One X AT&T battery capacity?
The HTC One X AT&T has a 1800 mAh battery.
Does the HTC One X AT&T support 5G?
No, the HTC One X AT&T does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One X AT&T run?
The HTC One X AT&T runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC One X AT&T?
AppsApk's editorial team rates the HTC One X AT&T at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN