| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA version , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia version |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA version , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) - Asia version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Dimensions | 137.4 x 65 x 10.6 mm (5.41 x 2.56 x 0.42 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Single | 13 MP, 1/3", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2110 mAh battery |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver Amber Gold |
| Models | One mini 2 |
| Price | 276 USD |