HTC Rhyme CDMA
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1600 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Rhyme CDMA is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.7 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1600 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Rhyme CDMA at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119 x 60.8 x 10.9 mm (4.69 x 2.39 x 0.43 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~53.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread); Sense UI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB/768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Clearwater, Hourglass, Plum |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Rhyme CDMA released?
The HTC Rhyme CDMA was announced 2011, September. Released 2011, September.
What is the HTC Rhyme CDMA's display size?
The HTC Rhyme CDMA has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Rhyme CDMA have?
The HTC Rhyme CDMA is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Rhyme CDMA have?
The HTC Rhyme CDMA features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Rhyme CDMA battery capacity?
The HTC Rhyme CDMA has a 1600 mAh battery.
Does the HTC Rhyme CDMA support 5G?
No, the HTC Rhyme CDMA does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC Rhyme CDMA run?
The HTC Rhyme CDMA runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Rhyme CDMA?
AppsApk's editorial team rates the HTC Rhyme CDMA at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.