HTC One (M8) for Windows
3.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera4 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1.1
Sponsored
The HTC One (M8) for Windows is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 4 MP main camera, and a 2600 mAh battery. AppsApk rates the HTC One (M8) for Windows at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA |
| 4G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T |
| 5G | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA 42.2/21.1(AT&T)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70.6 x 9.4 mm (5.76 x 2.78 x 0.37 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm, AF 4 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray |
| Price | 330 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One (M8) for Windows released?
The HTC One (M8) for Windows was announced 2014, August.
What is the HTC One (M8) for Windows's display size?
The HTC One (M8) for Windows has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One (M8) for Windows have?
The HTC One (M8) for Windows comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One (M8) for Windows have?
The HTC One (M8) for Windows is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC One (M8) for Windows have?
The HTC One (M8) for Windows features a 4 MP main camera. Specifications: 4 MP.
What is the HTC One (M8) for Windows battery capacity?
The HTC One (M8) for Windows has a 2600 mAh battery.
Does the HTC One (M8) for Windows support 5G?
Yes, the HTC One (M8) for Windows supports 5G networks.
What operating system does the HTC One (M8) for Windows run?
The HTC One (M8) for Windows runs Microsoft Windows Phone 8.1.1.
What is AppsApk's rating for the HTC One (M8) for Windows?
AppsApk's editorial team rates the HTC One (M8) for Windows at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN