HTC Touch Cruise 09
2.1/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1100 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The HTC Touch Cruise 09 is a smartphone announced 2009. Key specs include a 2.8 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1100 mAh battery. AppsApk rates the HTC Touch Cruise 09 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, January. Released 2009, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 53.5 x 14.5 mm (4.02 x 2.11 x 0.57 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~44.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Touch Cruise 09 released?
The HTC Touch Cruise 09 was announced 2009, January. Released 2009, February.
What is the HTC Touch Cruise 09's display size?
The HTC Touch Cruise 09 has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC Touch Cruise 09 have?
The HTC Touch Cruise 09 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC Touch Cruise 09 battery capacity?
The HTC Touch Cruise 09 has a 1100 mAh battery.
Does the HTC Touch Cruise 09 support 5G?
No, the HTC Touch Cruise 09 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Touch Cruise 09 run?
The HTC Touch Cruise 09 runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC Touch Cruise 09?
AppsApk's editorial team rates the HTC Touch Cruise 09 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.