| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - EU, Asia, China , HSDPA 850 / 2100 - Asia |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, April |
| Dimensions | 132.4 x 68 x 11.3 mm (5.21 x 2.68 x 0.44 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); Sense UI 5.1 |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB, 4GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | VGA |
| Video | 480p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Black, White, Red |
| Models | D310n |
| Price | 166 USD |