HTC Merge
3.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / EVDO / CDMA
- Display3.8 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory2 GB
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The HTC Merge is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.8 inches display, up to 2GB storage, a 800 MHz chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the HTC Merge at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO , HSDPA 2100 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps / HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120.7 x 61.9 x 13.8 mm (4.75 x 2.44 x 0.54 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7630 |
| CPU | Qualcomm MSM7630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 2GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Merge released?
The HTC Merge was announced 2011, February. Released 2011, April.
What is the HTC Merge's display size?
The HTC Merge has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Merge have?
The HTC Merge is available with 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Merge have?
The HTC Merge features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Merge battery capacity?
The HTC Merge has a 1400 mAh battery.
Does the HTC Merge support 5G?
No, the HTC Merge does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO.
What operating system does the HTC Merge run?
The HTC Merge runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo)).
What is AppsApk's rating for the HTC Merge?
AppsApk's editorial team rates the HTC Merge at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.