HTC Desire 830
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC Desire 830 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC Desire 830 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Taiwan |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 78.9 x 7.8 mm (6.20 x 3.11 x 0.31 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependant) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Blue, White/Red |
| Models | Desire 830 dual sim, D830x |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 830 released?
The HTC Desire 830 was announced 2016, May.
What is the HTC Desire 830's display size?
The HTC Desire 830 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 830 have?
The HTC Desire 830 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 830 have?
The HTC Desire 830 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 830 have?
The HTC Desire 830 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 830 battery capacity?
The HTC Desire 830 has a 2800 mAh battery.
Does the HTC Desire 830 support 5G?
No, the HTC Desire 830 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 830 run?
The HTC Desire 830 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 830?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 830 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.