| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, August |
| Dimensions | 157.6 x 75.2 x 7.6 mm (6.20 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.0 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Dual |
16 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual |
24 MP, f/2.0 2 MP, depth sensor |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3340 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Black, Pearl White, Iris Purple |
| Models | INE-LX1, INE-LX1r, INE-LX1, Sydney 6353, INE-LX2r, INE-AL00 |
| Price | 243 USD |