Huawei Y Max
5.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.12 inches · 1080×2244
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei Y Max is a smartphone announced 2018. Key specs include a 7.12 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei Y Max at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 177.6 x 86.2 x 8.5 mm (6.99 x 3.39 x 0.33 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.12 inches, 127.8 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~350 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 8.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, White, Amber Brown |
| Models | ARS-L22, ARS-AL00, ARS-&, 1058;L00 |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y Max released?
The Huawei Y Max was announced 2018, November.
What is the Huawei Y Max's display size?
The Huawei Y Max has a 7.12 inches display with 1080 x 2244 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y Max have?
The Huawei Y Max comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y Max have?
The Huawei Y Max is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y Max have?
The Huawei Y Max features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei Y Max battery capacity?
The Huawei Y Max has a 5000 mAh battery.
Does the Huawei Y Max support 5G?
No, the Huawei Y Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y Max run?
The Huawei Y Max runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y Max?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y Max at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN