Huawei Ascend P6
2.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei Ascend P6 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei Ascend P6 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVD |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - international version , GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 - for China CDMA - SIM 2 - for China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - international version , CDMA2000 1xEV-DO - for China |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, EV-DO Rev. A 3.1 Mbps (version for China) |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132.7 x 65.5 x 6.2 mm (5.22 x 2.58 x 0.24 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); EMUI 1.6 |
| Chipset | Huawei K3V2 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, temperature |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Models | P6-U06, P6 |
| Price | 253 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend P6 released?
The Huawei Ascend P6 was announced 2013, June. Released 2013, June.
What is the Huawei Ascend P6's display size?
The Huawei Ascend P6 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend P6 have?
The Huawei Ascend P6 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend P6 have?
The Huawei Ascend P6 is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend P6 have?
The Huawei Ascend P6 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend P6 battery capacity?
The Huawei Ascend P6 has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend P6 support 5G?
No, the Huawei Ascend P6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVD.
What operating system does the Huawei Ascend P6 run?
The Huawei Ascend P6 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend P6?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend P6 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.