Huawei MediaPad T1 10
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display9.6 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei MediaPad T1 10 is a tablet announced 2015. Key specs include a 9.6 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei MediaPad T1 10 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 248.5 x 150 x 8.3 mm (9.78 x 5.91 x 0.33 in) |
| Weight | 433 g (15.27 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.6 inches, 267.2 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); EMUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver, White/Silver |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T1 10 released?
The Huawei MediaPad T1 10 was announced 2015, March.
What is the Huawei MediaPad T1 10's display size?
The Huawei MediaPad T1 10 has a 9.6 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T1 10 have?
The Huawei MediaPad T1 10 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T1 10 have?
The Huawei MediaPad T1 10 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T1 10 have?
The Huawei MediaPad T1 10 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei MediaPad T1 10 battery capacity?
The Huawei MediaPad T1 10 has a 4800 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T1 10 support 5G?
No, the Huawei MediaPad T1 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad T1 10 run?
The Huawei MediaPad T1 10 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T1 10?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T1 10 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.