| Technology | GSM / CDMA / HSPA |
| 2G bands | CDMA 800 / GSM - SIM 1 , GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev. B |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
| Dimensions | 145.5 x 72 x 10.3 mm (5.73 x 2.83 x 0.41 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); Sense UI 5 |
| Chipset | Spreadtrum Shark |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, 1/3.2", AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p, HDR |
| Single | 2.1 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 243 USD |