HTC Titan
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory16 GB
- Battery1600 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7.5 Mango
Sponsored
The HTC Titan is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.7 inches display, up to 16GB storage, a 1.5 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, and a 1600 mAh battery. AppsApk rates the HTC Titan at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 131.5 x 70.7 x 9.9 mm (5.18 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon Gray |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Titan released?
The HTC Titan was announced 2011, August. Released 2011, October.
What is the HTC Titan's display size?
The HTC Titan has a 4.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Titan have?
The HTC Titan is available with 16GB of internal storage.
What camera does the HTC Titan have?
The HTC Titan features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Titan battery capacity?
The HTC Titan has a 1600 mAh battery.
Does the HTC Titan support 5G?
No, the HTC Titan does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Titan run?
The HTC Titan runs Microsoft Windows Phone 7.5 Mango.
What is AppsApk's rating for the HTC Titan?
AppsApk's editorial team rates the HTC Titan at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.