HTC Touch 3G
2.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1100 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The HTC Touch 3G is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1100 mAh battery. AppsApk rates the HTC Touch 3G at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, September. Released 2008, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 53.6 x 14.5 mm (4.02 x 2.11 x 0.57 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~44.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 192MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sophisticated black, Noble gold, Sparkle blue, Modern brown |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Touch 3G released?
The HTC Touch 3G was announced 2008, September. Released 2008, November.
What is the HTC Touch 3G's display size?
The HTC Touch 3G has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC Touch 3G have?
The HTC Touch 3G features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC Touch 3G battery capacity?
The HTC Touch 3G has a 1100 mAh battery.
Does the HTC Touch 3G support 5G?
No, the HTC Touch 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Touch 3G run?
The HTC Touch 3G runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC Touch 3G?
AppsApk's editorial team rates the HTC Touch 3G at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.